Cilt Bakımı Konusunda Hap Bilgiler

Cilt Bakımı Konusunda Hap Bilgiler

Cilt Bakımı Konusunda Hap Bilgiler, İnsan vücudu temel olarak bir bütün ve bireyin sağlıklı kalabilmesi için tüm vücut organlarına gereken özeni göstermesi gerekiyor.  İnsan bedeninin hiç bir noktası diğerinden daha az önemli değil. O yüzden de nasıl beden sağlığı için gerekenlerin yapılması şart ise cilt bakımı konusunda da gereken hassasiyetin gösterilmesi gerekiyor.

Cilt Bakımı Konusunda Hap Bilgiler

Tam da bu noktada hepimiz insan olarak belli bir takım klişelere boğuluyor ve sorgusuz sualsiz olarak bunları tam bir doğru niteliğinde kabul ediyoruz ki nitekim cilt bakımında da bu konuda tabiri caiz ise doğru bilinen yanlışlar var.  O yüzden mutlaka bu konuda da kişiler doğru bilgiyi edinmeli ve ona göre hareket etmeli.

En basit biçimde ifade etmek gerekir ise cilt bakımı hem çok kolay hem de çok zor olan bir olgu. Sadece makyaj temizlemenin çok da daha ötesinde olan bir olgu.

Cilt Bakımı Konusunda Yapılabilecekler 

Cilt Bakımı Konusunda Hap Bilgiler

Öncelikle bu konuda şunu net bir biçimde ifade etmek gerekir ki cilt bakımı kişinin doğduğu andan itibaren başlar ve ölene kadar kesintisiz olarak yapılması gereken bir uygulamadır. Bu işin yaşı başı yoktur. Kişi şartları ne olursa bu konuda cildine özen göstermekten kesinlikle vazgeçmemesi gerektiğini unutmamalı ve ona göre adımlarını atmalıdır.

Tam da bu noktada ailelerin çocuklarını bu konuda küçük yaşlardan itibaren bilinçlendirmesi yönlendirmesi ve doğru örneklem teşkil etmesi son derece önemlidir. Anne babaların çocuklara rol model olduğu gerçeği asla yadsınmaması gereken bir durumdur.

Yine her ne kadar cilt bakımının sadece kadınlar için olduğu düşünülse de erkekler için de cilt bakımının tıpkı her yaşta yapılabileceği unutulmamalıdır.

Kişinin bu noktada ilk bilmesi gereken şey cildini iyi tanıması gerektiğidir. Zira her cildin kendine ait bir yapısı ve özelliği vardır ve buna uygun bakım yapılması gerekir. Kullanılması gereken ürünler de ona göre değişir.

Cilt bakımının günün ilk saatlerinde uyanır uyanmaz cildin bol soğuk su ile yıkanması gerektiği her yaş için geçerli olan bir durumdur. Burada işin püf noktası kullanılacak olan sabunun doğru bir biçimde seçilmelidir. Cilt türü ne olursa olsun cildi kurutmayan nemlendiren cildi derinden temizleyen sabunların seçilmesi gerektiğidir. Bu noktada pH dengesi oldukça önemlidir. Fabrikasyon ürünler yerine defne sabunu, nar sabunu gibi doğal sabunlar tercih edilmelidir.

Güneşin de cilt üzerinde etkileri göz önüne alındığında düzenli olarak kişinin yaşına ve yine cilt tipine bağlı olarak düzenli güneş koruma ürünleri kullanılmalıdır. 30 koruma faktörü ve altı kış ve sonbahar ayları için yeterli iken yaz aylarında mutlaka 50 koruma faktörlü ürünler tercih edilmelidir.

Cilt bakımının olmazsa olmazlarından su içilmesi düzenli olarak adet bir haline getirilmeli ve aç karnına mutlaka bir bardak su içilmesi adet haline getirilmelidir.

Nemlendirici mutlaka düzenli olarak tüketilmesi gereken üründür. Ama elbette cilt tipine uygun olan seçilmeli ve temiz bir cilde uygulanmalıdır.

Bunun yanında tüm cilt bakım ürünlerinde dermokozmetik olan mineral bazlı doğal bileşenler içeren ürünler seçilmelidir.

Ve çok klişe olmakla beraber cilt yatmadan önce mutlaka makyaj olsun olmasın temizlenmeli ve gece kremleri kişinin yaşı ne olursa olsun cilde uygulanmalıdır. Zira cilt hücre yenilenmesini gece yapar ki geceleri kesintisiz uyku da cilt bakımı için hayati önem taşımaktadır.

 

 


Hakkında Fatma Rana Arıbaş

Ben Rana ARIBAŞ Danışman ve Mühendisim. Yazmak benim için tutku ve nefes almak gibi .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.