Cildimizin Yapısı Nasıldır? Cilt yapısı nasıl anlaşılır?

Cildimizin Yapısı Nasıldır? Cilt yapısı nasıl anlaşılır?

Etkin ve verimli bir cilt bakımı yapabilmek için öncelikle Cildimizin Yapısı Nasıldır bilmeliyiz. Cildin yapısında yağ tabakası, kıl kökü, kan damarları, duyu almaçları ve çesitli deri tabakaları bulunur.

Cilt kendini ne kadar sürede yeniler?

Cilt üç deri tabakasına ayrılır kozmetoloji açısından bizi en çok ilgilendiren üst tabaka yani epidermistir. Derinin nemini ve rengini bu tabaka belirler. Epidermis 15-28 günde kendini biz fark etmeden yeniler. Bu durumda cilt parlak ve daha genç görünür, yaşla birlikte yenilenme zamanı uzar cilt kalınlaşır ve kırışır.

Cilt Tipleri ve Özellikleri

Kısaca cilt tiplerine bakmak gerekirse; kuru, normal, yağlı ve karma cilt yapıları mevcuttur.

Cildimizin Yapısı Nasıldır? Cilt yapısı nasıl anlaşılır?Kuru cilt ince bir üst deriye sahiptir. Yağ salgısı normalin altında olduğundan görünüm daima mattır. Kuru cildin en büyük problemi ince kırışıklıklar ve damarlanma artışıdır. Soğuk hava rüzgar ve uv ışınlarından yüksek derecede etkilenir. Nemlendirme ve besleme bu cilt tipi için çok önemlidir. Cilt kuruluğunda cilde yeterli nemi vermek oldukça önemlidir. Doğru ürünler kullanarak bu sorunu en aza indirgeyebileceğiniz gibi cilt kuruluğundan kurtulmanız da mümkün. Bu konuda size rehberlik edebilecek; Kuru Cilde Ne İyi Gelir? Başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Cildimizin Yapısı Nasıldır? Cilt yapısı nasıl anlaşılır?Yağlı ciltte ise  siyah nokta, akne ve geniş gözenekler en sık karşılaşılan sorunlardır. Cilt parlak görünümlü ve yağlıdır. Kırışıklık oluşma riski daha azdır. Vücudunuzdaki yağ bezi aşırı aktif olduğunda cildiniz yağlanır. Diyetler, genetik kalıntılar, kullanılan ilaçlar, hormonal değişimler, stres, adet döngüsü ve cilt bakım ürünlerinin aşırı kullanımı gibi bunun neden olabilecek birçok faktör vardır. Yağlı ciltler ile ilgili tüm sorularınıza cevap bulabileceğiniz ve bakım konusunda onlarca maske tarifinin paylaşıldığı; Yağlı Ciltler İçin Bakım Önerileri ve Maske Tarifleri başlıklı yazımıza mutlaka bir göz atmalısınız.


Cildimizin Yapısı Nasıldır? Cilt yapısı nasıl anlaşılır?Karma cilt
en sık rastlanan cilt tipidir. Halk arasında “T” bölgesi yağlı yanaklar kuru olarak bilinir. Eğer burun üstünüz ve alnınızda hafif parlama varsa ve yanaklarınız buna rağmen gerginse, kuruysa siz karma cilde sahipsiniz. Yani T bölgesi diye adlandırdığımız burun üstü ve alın yağlı, yanaklarınız kurudur

Cildimizin Yapısı Nasıldır? Cilt yapısı nasıl anlaşılır?Normal ciltlerde ise gözenekler orta seviyede çenede ve burunda bazen belirgin olabilir. Genelde siyah nokta ve akne sorunları görülmez. Öncelikle cilt tipimizi belirleyip uygun bakım yöntemlerini seçmeliyiz. Ancak doğru bakımla cildin nem dengesini koruyabiliriz.

Cilt bakımı için bir sonraki paylaşımım da görüşmek üzere. Beni sitemizden ve instagram hesabımdan takip edebilirsiniz.

Yazmamızı istediğiniz bir konu, cevaplamamızı istediğinizi bir sorunuz varsa lütfen yorum kısmından bize iletin. Sağlıklı bir cilt, mutlu bir gülümse ile kalın 🙂

 


Hakkında Gizembaytekin

Eczacı *dermokozmetik ve kozmetik eczacı yorumu ve tavsiyesi ile , *saç ve cilt bakımı, *makyaj uygulaması , *doğal maskeler, youtube gizem baytekin instagram : https://www.instagram.com/gzminblogu/?hl=tr ( Eskişehir)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir