Aromatik Yağlar ve Özellikleri- Bitkisel Yağların Psikolojik Etkileri

Aromatik Yağlar ve Özellikleri- Bitkisel Yağların Psikolojik Etkileri

Aromatik Yağlar ve Özellikleri – Aramoterapi 6000 yıl önce eski Mısır uygarlığında mumya yapımında , Çin uygarlığında Tanrı’ya Şükran’larını sunmak için , Yunan medeniyetlerinde güzellik ve tedavi amaçlı , Roma imparatorluğunda ise banyo sonrası masaj olarak kullanılırmış.

Bitkisel Yağların Psikolojik Etkisi

Aslında her yağın insan vücudunda psikolojik etkisi 6000 yıl önceden günümüze kadar gelmiş. Aromatik yağların yatıştırıcı, ağrı giderici veya kas gevşetici, nefes açıcı, sinir sistemini dengeleyici, gerginlik, uykusuzluk gibi çeşitli sorunların çözümüne yardımcı etkisi vardır.

Aromatik Yağlar ve Özellikleri- Bitkisel Yağların Psikolojik Etkileri

Aromatik Yağlar ve Özellikleri 

MELEK OTU; Heyecan ve ruhsal stresi, akıl ve duygu dengesi hissi vererek  kişiyi yumuşatır sakinleştirir. Hamilelik sırasında ve diyabetliler tarafından kaçınılmalıdır.

ANASON; Enerjinizi tazeler. Ayrıca öksürüğünüz varsa su kaynatın içine 2-3 damla anason yağı ekleyin ve buharı soluyun.

FESLEĞEN ; Yoğunlaşma probleminiz varsa, dikkatiniz hemen dağılıyor, karar vermekte güçlük çekiyorsanız hemen aktara gidin ve 100 gr fesleğen, 200 Ml saf zeytin yağı alın. Şeffaf bir cam kavanoz içine fesleğeni koyun, üstüne zeytin yağını ekleyin. Kavanozun kapağını iyice kapatın. Güneş alan bir yere koyun ve 1 ay kadar bekletin. Arada bir çalkalamayı unutmayın. Daha sonra dilediğiniz gibi kullanın.

DEFNE; Kokusunda bile sakinleştirici bir etki vardır. Yatıştırıcıdır.

BERGAMOT; Siniri yatıştırarak öfkenizi kontrol etmenizi kolaylaştırır. Bununla birlikte depresyona karşıda oldukça etkilidir.

HAVUÇ YAĞI; Havuç içinde ki vitamin ve minerallerle sağlık deposudur. Havuç yağının zihne müthiş faydası vardır.

TARÇIN; Zinde olmanıza yardımcı olan bir yağ olan tarçın yağı, aynı zamanda yorgun ve güçsüz hissettiğinizi durumlarda size enerji verir.

OKALİPTÜS; Yoğunlaşmayı kolaylaştırmanın yanısıra zihni açar. Daha iyi düşünmenize yardımcı olur.

GALBANUM; Sürekli mod değiştiren kişilerin kendi özlerine dönmesine yardımcı oluyormuş. Denemek lazım.

SARDUNYA; Ferahlatıcı, moral iyileştirici bir aromaya sahiptir. Sardunya yağı, sinir sistemine doğrudan etki ederek depresyonu ve gerginliği iyileştirir. Kaprisli ve agresif kişileri dizginler.

YASEMİN; Kozmetik sektöründe, özellikle koku gurubunda oldukça fazla kullanılır. Kokusunu zaten bir çoğunuz biliyoruz. Ferahlatıcı, yatıştırıcı ve canlandırıcı özelliği vardır.

LAVANTA; Lavanta da yasemin bitkisi gibi koku sektörünün baş tacı bitkilerindendir. İlaç yapımında da kullanılmaktadır. Karmaşık durumlardan çıkmanıza yardım eder.  Depresyon ve halsizlik halinde insana pozitif enerji vererek canlandırır.

MELİSA; Duyarlı ve alıngan kişiler üzerinden pozitif bir etkisi vardır. Rahatlatıcıdır.

PORTAKAL; C vitamini deposu. Canlandırıcı bir bitkidir. Olumlu bir düşünmenize yardımcı olur. Psikolojinize ve strese iyi geldiği de bilinmektedir.

NANE; Canlandırıcı özellikleri için yaygın olarak kullanılır. Zihnin karmaşasından kurtulmanızı sağlar. Siniri yatıştırır.

GÜL;  Parlak, taze ve genç görünümlü bir cilde sahip olmanın yanın sıra antidepresan özellikleri içinde kullanabilirsiniz. Gül yağı, benlik duygusunu azaltır, güveni artırır, zihni kuvvetlendirir, depresyonla etkin bir şekilde mücadele eder. Bu yağ aromaterapide yaygın olarak kullanılır ve olumlu düşünceler, ruhsal rahatlama, sevinç, mutluluk ve umut duygularını tetikler.

BİBERİYE; Hafızanıza doping etkisi yapar. Zihindeki karışıklıklardan kurtulmanızı hızlandırır.

SANDAL; Sandal ağacı yağı, kaygı, gerginlik durumlarından çıkmanızı kolaylaştırır. Hata yapma korkunuzu yenmenizi sağlar, kendine güven duygunuza olumlu yönden etki sağlar.

Argan; Cildi nemlendirir, kuruluğu giderir. Cildin esnekliğini arttırır. Güzellik etkileriyle bilinen A vitamini ve E vitamini içeriyor. Aynı zamanda yüksek miktarda antioksidan içerir. Tüm Faydaları için Tıklayın

Aromatik Yağlar ve Özellikleri- Bitkisel Yağların Psikolojik Etkileri

Aramoterapi de kullanan Aromatik Yağlar  özlerinin kullanılması masajınıza tümüyle yeni bir boyut kazandırır. Uykusuzluk ve stresten akneye, deri sarkmalarından depresyona kadar uzanan bir çok problemin çözümünde bu yağlardan faydalanılmıştır.

Aromaterapi Masajı Yağları

Anti Stres Masajı Yüz ve Boyun Bölgesi için Masaj

 • 2 Damla  at kestanesi yağı
 • 3 Damla avokado yağı
 • 2 Damla mavi anmon yağı
 • 2 Damla Yasemin yağı
 • 3 Damla susam yağı
 • 2 Damla kabak çekirdeği yağı

Tüm yağları benmari usulü karıştırıp bir kaba koyuyoruz. Banyo sonrası temizlemiş cildinize boyundan başlayarak yüzümüze doğru masaj yapıyoruz . Hareketlerimiz yukarıdan aşağı doğru ve saat yönünde olmalı. Bu hareketler pozitif enerji verir.

Bu karışımda kullandığımız. Bitkisel yağların faydaları

Aromaterapi masajı faydaları

 • At Kestanesi Yağı; Kılcal damar çatlakları için kullanılır
 • Avokado Yağı; İnce çizgileri giderir, cilde nem verir
 • Mavi Anemon Yağı; Ciltte hücre onarır
 • Yasemin Yağı; Cilde güzellik katar
 • Susam Yağı; Güneş koruyucudur, cildi besler
 • Kabak Çekirdeği Yağı; Cilt lekelerini giderir.

Mutlu, keyifli ve güzellikle kalın ?

Güzellik Uzmanı Sinem Güner İyiler


Hakkında Sinem Güner İYİLER

Güzellik Uzmanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.