Kadınlarda Orta Yaş Krizi ve Kıskanç Filmi

Kadınlarda Orta Yaş Krizi ve Kıskanç Filmi

Kadınlarda Orta Yaş Krizi ve Kıskanç Filmi. Bu yazı bu filmi izleyince yazmaya karar verdiğim bir yazıdır ama bilmeyenler ya da benim gibi yeni öğrenenler için öncelikle olarak orta yaş hangi zaman aralığıdır onun yanıtını vereyim: Dünya Sağlık Örgütü’ne göre 45-59 yaş arasında olan kişiler için ifade edilen bir kavramdır.

Kadınlarda Orta Yaş Krizi ve Kıskanç Filmi

Lakin son yıllarda değişen şartlara istinaden orta yaşın 50 yaşında başladığı, yaşlılık durumunun ise 65 yaşından itibaren olduğu ifade edilmektedir ki buna göre aralık 50 ile 65 yaş arası olarak değişmiş durumdadır. Yani bir 5 yıllık oynama söz konusudur.

Orta Yaş Krizi Hakkında

Bu dönem tıpkı ergenlik dönemi insanın yaşamında yaşayanların da çok iyi bildiği gibi ciddi ciddi devinimler yaşanan bir dönemdir ve öyle bir an gelir ki kişi aynaya bakar ne fiziksel olarak ne de ruhsal olarak kendisini tanıyamaz.

Kadınlarda Orta Yaş Krizi ve Kıskanç Filmi

Kişi nasıl ergenlik döneminde bedensel olarak daha önce olmayan değişimler yaşıyor ise bu dönemde tam tersi durumlar ile karşılaşmaya başlar. Aniden ortaya çıkan kırışıklıklar, ciltte deformasyon kayıplar, cilt lekeleri işin görünen kısmıdır. Kişinin vücut gelişimini tamamlaması ile beraber zaten bu tür durumların olması kaçınılmazdır ve hücre yenilenmesinin durduğu 30 yaş ve sonrasında bu durumlar görülebilmektedir ve orta yaş döneminde ortaya çıkan tek sorun da bu değildir.

Bunun yanında kişi eskisi kadar enerjik ve dinç değildir. Yataktan eskisi gibi dinlenmiş kalkamamaktadır. Bedensel olarak dönem dönem de olsa ortaya çıkan bir yorgunluk durumu ortaya çıkmaktadır ki bu da yaşam kalitesini ciddi anlamda etkilemektedir.

Tüm bunlara ilaveten ruhsal olarak bakıldığında da durum çok iç açıcı olmayabilir. O sakin insan gidip bir anda parlayan, nevrotik ve bu yazıya da konu olduğu gibi kıskanç bir insan ortaya çıkabiliyor.

Süreci Etkileyen Faktörler

Orta yaş krizi geçirmeden sürece kanalize olmanın çok değişik faktörleri vardır. Bu faktörler arasında kişinin kendisini bu dönemde yalnız ve çaresiz hissetmemesi son derece önemlidir. Kişi aynı zamanda bunun da yaşaması gereken son derece özel bir süreç olduğunu unutmaması gerekir.

Kadınlarda Orta Yaş Krizi ve Kıskanç Filmi

Az ya da çok herkes bu durumu bir biçimi ile yaşamaktadır. Kimileri belli etmemekte, kimileri ise doğaları gereği dışa vurmaktadır. Yaşanan tüm süreç son derece doğal, olması gereken normal bir süreç olduğundan kişi kendine ve başkalarına hiçbir biçimde öfke duymamalıdır.

Her yaşın ayrı bir güzelliği olduğu ve nefes almanın büyük bir mucize olduğu asla göz ardı edilmemektedir. Her insan bu süreci kolayca atlatabilecek güç ve yetidedir. Sadece kimilerimiz bedensel ve ruhsal olarak biraz daha hassastır ama bu da son derece normal olan bir olgudur.

Unutulmamalıdır ki yaşanan her şey bizim içindir.

Filme Dair

Kadınlarda Orta Yaş Krizi ve Kıskanç Filmi

İşte film bu süreci yaşayan bir kadının kıskançlık duygularını öne çıkararak gösteriyor ve sonunda biraz çaba, biraz sevdiklerinin desteği ile orta yaş krizinin aşılabileceğini bize çok net bir biçimde gösteriyor. Bence bu süreçte olanlar mutlaka bu filmi izlemeli ve kendisi ile yüzleşmeli. Ben öyle yaptım ve bana iyi geldi.

 


Hakkında Fatma Rana Arıbaş

Ben Rana ARIBAŞ Danışman ve Mühendisim. Yazmak benim için tutku ve nefes almak gibi .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir