Evlilik Aşkı Öldürür Mü?

Evlilik Aşkı Öldürür Mü?

Hayat bize sunulan muhteşem bir armağan. Sonunun ne zaman biteceğini bilemesek bile başımıza gelen her şeye olumlu bakabilme ve her dezavantajı bir avantaja dönüştürebilmeliyiz.  Ama tüm bunların yanında bir de toplumlar içinde zaman içinde kendiliğinden gelişen olgular var. Yani her canlı doğar büyür yaşar ve ölür ama işte o büyüme aşamasının arasında bir de hem kendi genlerini sürdürmek, hem aile olabilmek hem de görünen ya da görünmeyen yaptırımlardan dolayı evlilik gibi özünde resmi bir kurum girer araya. Evlilik aşkı öldürür mü?

Bu kavram özünde aynı çatı altında yaşayan insanların imza atarak ortak bir yolda birlikte yürümek için verdikleri çok önemli bir karardır. Kadın beyaz gelinliğini giyer, erkek damatlığını ve nikah memurunun karşısında sonsuza dek sadakat, sevgi ve dayanışma ile yaşayacaklarına söz verirler ama kimi zaman da evlilik aşık olduğu insan ile yapılır ve insan işte tam burada kafasına üstte ki soru geliverir. Biz evlenince ya aşkımız biterse? Gelmesi de son derece normaldir aslında.

Şimdi dilerseniz bu konuya bir bakalım.

Ölür mü Gerçekten? Ya Ölürse?

Evlilik Aşkı Öldürür Mü?
Evlilik Aşkı Öldürür Mü?

Evlendiniz parmağınıza bağlılık ve sonsuzluğu ifade eden yüzüğü taktınız. Peki şimdi iş bitti mi?

Elbette hayır! İster aşk evliliği yapın, ister mantık aslında her şey tam da şimdi başlıyor. Arık iki kişi değilsiniz. Artık siz resmi bir kurumun en önemli bileşenlerisiniz. Şimdilik iki kişisiniz ama ilerde çocuklarınız torunlarınız olacak ve aile büyüyüp gidecek. Her geçen gün sorumluluk artacak ama siz bunları bir arada göğüsleyerek birbirinizden güç alarak yola devam edeceksiniz.

Yıllar geçecek, çocuklar büyüyüp kendi yollarını çizecek ve sonunda günün birinde yine baş başa kalacaksınız. Evlilik özünde iki kişinin değil iki ailenin yaptığı bir birleşme ve o yüzden buradan yola çıkarak aşkı öldürüp öldürmediğine bakmak gerekiyor biraz da.

Aşk, dünyanın en güzel duygusu. Aşk kelimeler ile ifade edilemeyen bir ruh hali. Siz içimde kelebekler uçuşuyor dersiniz. Ben onsuz nefes alamıyorum derim. Bir başkası onsuz ölürüm der ve liste uzar gider.  Kim nasıl anlatırsa anlatsın aşk dünyanın en güzel olgusudur ama her aşk uzmanların da dediği gibi bir gün elbet biter zira kimse sonsuza kadar aynı kişiye aşık kalamaz.

Bu doğanın kendi içinde mümkün değildir. Aynı heyecanla, aynı tutku ile birbirine bakabilmek olası değildir. İnsan en sevdiği yemeği bile her gün yese bıkar değil mi? Bu da onun gibi bir durumdur özünde ve o yüzden evliliğin aşkı tamamen öldürdüğünü söylemek doğru bir perspektif değildir. Ama işin ödenmesi gereken faturalar, aile ilişkileri, mecburiyetten yapılan iletişimler girince o heyecana zaman kalmaz ve bir şey kaçınılmaz olarak değişmeye başlar ve aşk kendini bu süreç zarfında daha kalıcı ve daha sağlıklı bir duygu olan sevgiye bırakır ki bu da evliliklerin ömrünü uzatır.


Hakkında Fatma Rana Arıbaş

Ben Rana ARIBAŞ Danışman ve Mühendisim. Yazmak benim için tutku ve nefes almak gibi .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir