Ve Anneler Günü Geldi Çattı

Ve Anneler Günü Geldi Çattı

Ve Anneler Günü Geldi Çattı. Dünyanın her yerinde herkesin ortaklaşa kutladığı ama bir o kadar da tartışma yaratan gün Anneler günü. Bilindiği üzere her yıl Mayıs ayının ikinci pazarı bugüne ayrılmış durumda.

Bu da beraberinde işin özünde bir sürü curcunayı beraberinde getiriyor. Bir grup insan anneler gününün tek bir güne indirgenemeyeceğini söylüyor. Bir grup insan durumu daha ileri de götürerek başka bir tartışmayı ateşliyor ve diyor ki, bugün anneler günü değil annelik günü olsun. Zira her doğuran anne olamıyor. Oysa annelik emek ile alakalı olan bir durum ve illa kişinin karnında taşıması gerekmez.

Ama öyle ya da böyle gündemde yerini alıyor ve bir biçimi ile kutlayanlar bugünü kutluyor. Her nasıl olursa olsun, güzel ve hoş gün. Belki de ömrün fani olduğunu, ne zaman nerede biteceğini bilemediğimizden bugünü kutlamak, tadını çıkarmak gerekir. Elbette kendinize anne olarak gördüğünüz insan nezdinde.

Unutulmamalıdır ki her ailede ufak tefek tartışmalar olabilir. Anne kız tartışmaları süregelen bir olgudur ama bu sene Ramazan ayı içinde kutladığımız için tüm bu olumsuzluklar var ise bir kenara atarak yaşamak, en azından kendiniz için yapmaktır asıl olan. Sizce de öyle değil mi? Bir gün ile insan bir şey kaybetmez sonuçta.

Ve Anneler Günü Geldi Çattı

Ne Yapmalı Ne Etmeli Nasıl Kutlamalı?

Evet geldik, işin en can alıcı kısmına. Günlerdir birbiri ardına reklamlar izliyoruz. Resmen insanları hediye almaya iten bir durum var. İnsan ne yapacağını resmen şaşırıyor.

Elbette tüketime dayalı bir dünyada hediye almak şart değil. Önemli olan annenize onu hangi yaşta olursa olsun, değerli ve önemli hissettirmek. Sevginizi ve özel olduğunuzu hissettirmeniz. Bunun için hediyeyi verip gitmekten ise tüm bir günü olabildiğine ona ayırmak çok daha anlamlı. Ama bunun yanında sevdiği çiçekleri götürmek, belki o gün hiç ev işine karıştırmamak, onunla sinemaya gitmek gibi şeyler yapmak çok daha anlamlı ve yaşanılır olacaktır.

Yok ille de hediye almalı derseniz o zaman birçok şey yapılabilir. Burada önemli olan annenizin yaşı ve zevkleridir.  Çiçek alacak iseniz onun sevdiği çiçeği almanızdır asıl olan. Bunun yanına bir de en sevdiği pastayı alırsanız hangi anne hayır diyebilir ki?

Parfüm, ilerleyen yaşlarda çok şık tasarım bir broş, yaz mevsiminde giyebileceği zarif bir elbise de hediye alternatifleri arasında olabilir. Ev eşyası ise sanki anneler günü ruhuna çok uygun değildir. Gereksinim duyduğu mutfak malzemeleri var ise başka bir arada alınabilir. Bugün onun günüdür ve kendisini her anlamda özel hissetmelidir. Mış gibi yapmadan bugün kutlanmalıdır. İşte o zaman anlamı olur değil mi?

Unutmayın birini mutlu etmek, aslında en çok kendinizi mutlu etmektir. Biz de bu vesile ile ruhunda anneliği hisseden tüm kadınların gününü kutlayalım. Sevgi ve saygı ile.

 


Hakkında Fatma Rana Arıbaş

Ben Rana ARIBAŞ Danışman ve Mühendisim. Yazmak benim için tutku ve nefes almak gibi .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.