Ah Şu Black Friday Çılgınlığı

Ah Şu Black Friday Çılgınlığı

Ah Şu Black Friday Çılgınlığı. Geldi şu Black Friday. Her yerde günlerdir karşımıza çıkan bir kavram ve insanlar istemez bu akımdan bir biçimde etkileniyor. İyi olarak da yorumlayanlar da var, bunu bir manyaklık olarak görenler de. Dilerseniz konuya adım adım bakalım.

Ah Şu Black Friday Çılgınlığı

Nedir Bu Black Friday?

Black Friday, ABD’de Şükran Gününden  hemen sonra gelen ilk Cuma gününe denir. Bugün 1932’senesinden bu güne kadar Noel alışveriş sezonunun başlangıcı kabul edilir. Mağazalar çok erken saatte açılır ve geç kapanırlar, ve beklenmedik derecede indirimli satış yaparlar.

Evet işin özünü böylece öğrendik. Türk diline çevirdiğimizde kara cuma anlamına gelen bu kavram bu sene tam bugün yani 23 Kasım Cuma günü yapılıyor.

Günler öncesinden irili ufaklı birçok mağaza indirimlere gittiğini açıkladı. Hatta bazıları cuma gününü beklemedi bu haftayı tamamen indirim haftası olarak ilan etti.

Kampanyalı uygun fiyatlı satış sitelerinden bazıları Hepsiburada, Gittigidiyor, n11, trendyol sitelerini ziyaret edebilirsiniz.

Tekstil ürünlerinden kozmetik ürünlerine, beyaz eşyadan mobilyaya kadar akla gelebilecek her alanda süper olarak ifade edilen indirimler başlamış durumda.

Normalde bizim ülkemizde indirimler sezon bitimlerinde yani Ocak sonu ve Ağustos aylarında yılda iki defa yapılır iken son yıllarda bir de bu kavramla karşı karşıyayız ki hem de sezon ortasında.

Ah Şu Black Friday Çılgınlığı

Uymalı mı Uymamalı mı?

Belki de tüm mesele bu. Black Friday evet bir takım indirimlerin olduğu avantajların bulunduğu bir dönem. Bir gün bile olsa çok ciddi avantajları var. Ama bunun yanında tüketime çok ciddi bir biçimde yönlendirdiği ve evet bunun bir çılgınlık olduğu kesin.

İnsanların kendi gereksinimleri olmayan ürünleri sırf indirimde diye almalarının işin özünde bir mantığı yok ama tabi ki gerçekten gereksinim duyulan ürünleri almak için de çok ciddi bir avantaj. Burada önemli olan husus gerçekten neye gereksinim olduğu konusu.

Her gördüğün şeyi aman harika bir indirim alalım bir köşede dursun diye almanın bir alemi yok. Ama bunun dışında sürekli olarak kullanılan temizlik malzemeleri, kozmetik ürünleri, giysiler vb. yaşamda düzenli olarak tüketilen ürünlerin en ucuz biçimde alınmasının da fayda getireceği aşık ama bunu yaparken de bütçeyi belirlemek ve sınırları aşmadan alışveriş yapmak işin en önemli püf noktası.

 


Hakkında Fatma Rana Arıbaş

Ben Rana ARIBAŞ Danışman ve Mühendisim. Yazmak benim için tutku ve nefes almak gibi .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir